Projekt mieszkania przede wszystkim powinien być przygotowany z rozmysłem, a inspiracje z Homebooka i Pinteresta nie powinny przysłonić nam naszych upodobań oraz skończonej przestrzeni naszego mieszkania, które nie zawsze jest loftem lub kamienicą.
Najważniejszym i często niedocenianym etapem planowania mieszkania jest układ funkcjonalny wnętrza, który powinien charakteryzować się nie tylko ergonomią, ale również być lustrzanym odbiciem przyzwyczajeń domowników. Trójkąt roboczy w kuchni jest złotą zasadą i ergonomią kuchni, nigdy jednak jako architekt wnętrz nie walczę z przyzwyczajeniami domowników, ale staram się je zrozumieć i zaprojektować wnętrze dopasowane do potrzeb nie do zasady.
Układ mieszkania powinien być dopasowany do mieszkańców, ich przyzwyczajeń, sposobu pracy, który epidemia znacząco w ostatnim czasie zmieniła i przeniosła do naszych domów. Home office i home schooling na taką skalę zaskoczyły wszystkich i pokazały jak czynnik taki jak nieplanowana praca, czy nauka zdalna wpływa na przestrzeń naszego M4, zaburzając komfort naszego życia i pracy. Warto zastanowić się nad priorytetami przyświecającymi nam przy aranżowaniu mieszkania. Czy jest to zmiana stylu, czy potrzebujemy więcej przestrzeni dla rozrastającej się rodziny, nie mieścimy się w szafach czy po prostu brakuje biurka i zamkniętego pokoju, gdzie można przeprowadzić spotkanie online. Kluczem do sukcesu jest optymalizacja przestrzeni i dopasowanie jej do mieszkańców.
Kolejnym krokiem projektu wnętrza jest zaplanowanie instalacji i oświetlenia. Dzięki temu działaniu z wyprzedzeniem możemy zaplanować strefowość oświetlenia, ściemniacze, umiejscowienie gniazd, czy przyłącze wody, gdy przykładowo brak nam miejsca, czy środków na toaletę myjącą. Obrazowym porównaniem będą również grzejniki dekoracyjne coraz częściej instalowane w naszych domach. Warto rozejrzeć się za grzejnikiem zanim łazienka zostanie wyłożona najpiękniejszymi płytkami ponieważ może się okazać, że grzejnik który podoba się nam nie mniej niż kafle będzie miał inne przyłącze niż to już istniejące.
Wizualizacje wnętrza są czasem otwarcia się na wyobraźnię i szukania własnego stylu, ulubionych barw, tak aby projektowane wnętrze było wyrazem naszego gustu, sposobu życia i upodobań. Obrazy wnętrz 3d pozwalają zobaczyć nam przestrzeń materializując ją zapraszając do wnętrza wirtualnym spacerem. Należy jednak pamiętać, że wizualizacje są pewnego rodzaju symulacjami - idealnymi obrazami. Podobnie jak fotografia zależą od ilości światła, balansu bieli, czułości czy przesłony.
Obraz mieszkania stwarza wizję naszego M4, jednak jeszcze to nie koniec podróży. Stajemy przed doborem materiałów – mówimy tutaj nie tylko o wyborze drzwi, czy podłóg, ale również o płytkach kolorze ścian, rodzajach tkanin, które mają zdobić nasz przybytek i oazę. Należy pamiętać, że barwy na małych próbkach i większych powierzchniach wyglądają inaczej. Warto oglądać je w oświetleniu naturalnym bądź sztucznym o temperaturze światła jaką planujemy wybrać do oświetlenia wnętrza. Mówimy tutaj o świetle ciepłym (2700 – 3000 K) lub neutralnym (4000 K). Oczywiście możemy oczywiście zdecydować się na światło chłodne (6000 K), ale nasze mieszkanie przy niebieskawym odcieniu światła może przypominać chłodne. Mamy jeszcze drugi biegun – kolory. Zwolenników barwnego światła – RGB, RGBW chciałabym odrobinę ochłodzić, barwne światło sprawdzi się jako światło ambientowe, uzupełniające i dekoracyjne. O gustach się nie rozmawia, jednak większy komfort pracy, pewność tego co jemy lub jak sprzątamy zapewni nam światło zbliżone do naturalnego. Krótki dzień i wieczorne spacery pozwalają zaobserwować, że w polskich mieszkaniach dominuje jednak światło ciepłe i oświetlenie punktowe.
Piękne mieszkanie bez mebli to jak garderoba bez ubrań. Wśród mebli projektowanych na wymiar królują kuchnie, drugie miejsce zajmują szafy do zabudowy . Tematu jednak to nie wyczerpuje ponieważ przy projekcie mebli możemy wziąć pod uwagę szafkę RTV, stół, umeblowanie do pokoju dziecięcego, szafkę umywalkową, dzięki czemu mamy bardzo dużą możliwość wyboru spójnych materiałów i dowolnej kolorystyki w całym domu. Meble ruchome: krzesła, fotele, stoliki kawowe, komody, konsole umeblują nadając ostatecznego charakteru.
Ostatni etap pracy nad wnętrzem to dekoracja, dobranie zasłon, poduszek ozdobnych czy narzuty na łóżko. Ukoronowaniem mieszkania może być autorska fotografia, ręcznie robiony wazon czy obraz. Działanie te to inwestycja nie tylko w indywidualizm naszego wnętrza, ale również inwestycja w sztukę.